Atgal

Lietuvos sengirė – Punios šilas

ekskursijos

Kadaise žemiau Birštono abipus Nemuno krantų plytėjo plačios girios, kuriose lietuviai priešus klaidindavo, ąžuolus garbindavo ir maistu apsirūpindavo. Vis tik iki šių dienų išliko tik 19 km Nemuno kilpos apglėbta, it nuo žmogaus kirvio saugoma – Punios šilo giria.
Deja, bet ir Punios šilas visiškai neišvengė destruktyvaus žmonių požiūrio į gamtą, todėl nedidelė dalis šio miško ekosistemos pažeista šiuolaikinio ūkininkavimo, tačiau didžiojoje šilo teritorijoje vis dar plyti pirmykštis, sveikas miškas. Vertingiausia šilo dalis – rytinėje pusėje esantis rezervatinis, 457 ha miško plotas, kuriame draudžiama bet kokia žmogaus veikla ir lankymasis. Tačiau ir aplink rezervatą esantys medynai itin vertingi, čia augantys 400-600 metų amžiaus ąžuolai mena Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, o 200 metų dangų remiančios pušys nepalieka abejingų tarp jas reginčių. 
Ne tik istorine ar estetine verte ši žymi vieta dvelkia, tikroji ir didžiausia šių dienų Punios šilo vertė – gamtinė. Punios šile dėl gausaus kiekio negyvos medienos ir brandžių drevėtų medžių apstu saugomų rūšių. Čia sutinkama net 115 į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų nykstančių augalų, grybų, samanų, kerpių, žinduolių ir paukščių rūšių.
Punios šile galima stebėti didžiąją dalį Lietuvoje sutinkamų miško paukščių. Čia peri jerubės, juodieji gandrai, jūriniai ereliai, mažieji ereliai rėksniai, vištvanagiai, sketsakaliai, gervės, slankos, brastiniai tilvikai, uldukai, paprastieji purpleliai, naminės ir žvirblinės pelėdos, kukučiai, pilkosios, žaliosios ir juodosios meletos, vidutiniai, mažieji ir didieji margieji geniai, baltnugariai geniai, mažosios musinukės, riešutinės, egliniai kryžiasnapiai ir dar daug kitų įdomių ir retų miško sparnuočių. 
Šio turo metu į Punios šilą vyksime pajusti pirmąjį pavasario dvelksmą, pasiklausyti pirmųjų paukščių giesmių, pakvėpuoti žibučių žiedadulkėmis, aplankyti didingas šilo vietas, išgirsti apie šią teritoriją daug įdomios informacijos iš puikiai ją žinančių gamtininkų.
Ankstyvą rytą Punios šile pusryčiausime su pirmaisiais strazdais, tuomet  lydimi gido susipažinsime su skirtingomis šilo vietomis ir bandysime aptikti įdomiausius šios girios sparnuočius. Per pietus ant Nemuno šlaito susirengsime pikniką, o atėjus vakarui klausysimės žvirblinių ir naminių pelėdų balsų. Sugrįšime prieš vidurnaktį, bet regėtų, girdėtų, lytėtų ir uostų įspūdžių pakaks dar kelioms savaitėms į priekį.

Kaina - 80 Eur. Vykstantiems mūsų transportu - 90 Eur. Su mūsų transportu bei užsakant pietų ir vakarienės piknikus - 106 Eur.

Vaikams iki 14 metų vykstantiems su tėvais asmeniniu transportu ir be pikniko, kaina - 20 Eur  (nuo jų 10 Eur keliaus gamtos apsaugai).

Į turo kainą įskaičiuota:

  • Pilna diena su gamtos gidu;
  • Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų bilietai;
  • Paukščių stebėjimo monokliai, per kuriuos stebėsime toliau esančius paukščius.

Pasirūpinti patiems:

  • Žiūronais (galite užsisakyti rezervuodami turą);
  • Tinkama apranga;
  • Žygio batais (per dieną nueisime apie 10 km įvairiais paviršiais);
  • Papildomais užkandžiais (ir maistu, jei neužsisakote piknikų);
  • Klausimais gidui ir gera nuotaika bet kokiomis oro sąlygomis.

Turas gali būti atšauktas jei likus savaitei iki turo pradžios susirinks mažiau nei 5 žmonės.
Nuo kiekvieno šio turo dalyvio ORNITOSTOGOS 8 Eur skiria gamtos apsaugai.

Atgal