Atgal

Atminties takas

skulptūros

Atminties takas
(medžio skulptūrų ansamblis, 1988)

Tautodailininkai, medžio drožėjai pirmąją stovyklą Birštono apylinkėse Alksniakiemio miške surengė 1988 m. 0,3 km atkarpoje prie Nemuno išdėstytas 11 tautodailininkų sukurtų ąžuolo skulptūrų ansamblis, „Atminties takas“, menantis trėmimų ir okupacijos netekčių laikus.

Kuriant šį taką 1988 m., visi tautiniai ženklai buvo labai brangūs ir įdomūs, juos viešai eksponuoti dar reikėjo drąsos. Savo vertės skulptūros neprarado ir šiandieną, nes per skulptūrose vaizduojamos visos Lietuvos kančios, kurių negalima užmiršti.
Rūpintojėlis su lietuviško ąžuolo lapų vainiku simbolizuoja ne tik vargus ir sielvartą, bet ir ramybę, rūpestį, pasiaukojimą, meilę. Tremtinys ant kryžiaus su klausimu „Už ką?“ – tai gyvas priekaištas už sulaužytus likimus, Sibiro tremtinius, mirtis, badą, šaltį. Skulptūros figūra susirietusi į kamuoliuką – tarsi dar neatsitiesusi, negrįžtamai praradusi gyvenimą, laiką, sveikatą... Kituose stogastulpiuose skausmą, netektis, tremtį primena motinos ir kūdikiai. Katalikiškojo tikėjimo ženklai, padėję išgyventi lietuviams ne vieną siaubo įvykį, yra ir čia – Pieta, mergelė Sopulingoji, Mergelė Marija, Rūpintojėliai. Yra ir viltingų simbolių – sėjėjas, beriąs į žemę grūdą, javų pjovėjas ir kūlėjas, duonos kepėja...
Skulptūras puošia lietuviškos metalinės saulutės – jos „Atminties takui“ suteikia viltį ir šviesą. Metalo saulutes kūrė Aleksandras ir Vladas Kuzinai.

Skulptūrų sąrašas:
1. Pranas Kaziūnas „Lietuva, už visas tavo kančias“ (koplytstulpis, 4,6 m)
2. Romas Venckus „Už ką?“ (skulptūra, 3,5 m)
3. Vidas Cikana „Visiems - užaugusiems šėtono paunksnėje“ (koplytstulpis, 4 m)
4. Vladas Rakuckis „Motinų skausmui ir kūdikių klyksmui sustingusiems Sibiro speige“ (stogastulpis, 4 m)
5. Viktoras Žilinskas „Pažvelk į Nemuną, Į savo sielos giedrą, Į žydrą sielą, Į savo gyvybės versmę“ (stogastulpis, 4 m)
6. Jonas Tvardauskas „Kiekvienam doram žmogui, padėjusiam galvą už Lietuvą“ (koplytėlė ant žemės, 2 m)
7. Marijanas Misevič „Žmonės, neleiskim mūsų Žemėje gimti drakonams“ (koplytstulpis, 3,8 m)
8.  Alvydas Seibutis (koplytstulpis, 3,8 m)
9. Rimantas Zinkevičius „Įmynęs pėdą čia, Jaučiuosi ne svetys - Bet šeimininkas, Amžius čia gyvenęs - Ir joks ateivis, Jau neiškrapštys, Kulka nei durtuvu, Mus iš tos žemės“ (B. Marčionis) (stogastulpis, 4,6 m)
10. Raimundas Puškorius „Lietuva, Tėvyne mūsų, tu didvyrių žeme“ (koplytstulpis, 3,8 m)
11. Ginutis Dudaitis „Numesk, Tėvyne, rūbą seną“ (stogastulpis, 4,8 m)

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!

Rašyti atsiliepimą

Rašyti atsiliepimą

Vykdoma...
Tęskite su „Facebook“
Vardas
Tema
Žinutė
Atgal