Atgal

Birštono apžvalgos bokštas

gamta / architektūra

Nuorodos

I - V 06:00 - 21:00
VI 06:00 - 21:00
VII 06:00 - 21:00

Nemunas – ne tik didžiausia ir vandeningiausia Lietuvos upė, bet ir daugiausia dainomis apdainuota, legendomis apipinta ir nuo seniausių laikų metraštininkų  aprašyta. Dar ir dabar kuriamos legendos apie šios upės kilpas, dar ir dabar geologai negali atsakyti į klausimą „Kaip jos atsirado?“. Mokslininkai teigia, kad Nemuno kilpos – unikalus reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir visose ledyninio reljefo paplitimo zonose. Nemunas, ieškodamas trumpiausio kelio link Baltijos jūros, atliko didelį skulptoriaus darbą. Ne vienam keliautojui „senelis“ Nemunas susuko galvą slėniais, aukštais šlaitais, raguvomis, atodangomis, atragiais. Norintys pamatyti Nemuno sukurtą gamtos grožį, turi pakilti oro balionu, lėktuvu, parasparniu ar tiesiog tapti paukščiu. Tik pabuvojęs danguje, supranti, kokiame gražiame krašte gyveni, koks kerintis kraštovaizdis atsiveria prieš mūsų akis. Kraštovaizdį kūrė gamta kartu su čia gyvenančiu žmogumi. 

Apžvelgti Nemuną galima nuo 30 iki 70 metrų virš upės pakilusių šlaitų. Tokie aukščių skirtumai Lietuvoje gana reti ir reginiai nuo jų kartais užgniaužia kvapą savo žavesiu bei palieka neišdildomą įspūdį. Vis tik visada kyla klausimas:
„Kaip pamatyti kraštovaizdį neskridus, kaip pasijausti tarp dviejų Nemunų?“.
Kad galėtume pasijausti kaip paukščio skrydyje ir pamatyti kraštovaizdžio įvairovę, teks įkopti į Birštono apžvalgos bokštą – aukščiausią bokštą Lietuvoje.
Bokšto vieta buvo parinkta dar 1997 metais, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė  patvirtino Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemą. Planavimo schema – tai pagrindinis dokumentas, nustatantis priemones šiai unikaliai teritorijai saugoti, tvarkyti ir tinkamai naudoti. Jau tada buvo svajojama apie apžvalgos bokštą, kur žmogus galės suprasti savo aplinkos grožį ir išskirtinumą. Bokšto vieta parinkta ant Škėvonių gūbrio, mažai urbanizuotoje teritorijoje, 92 m virš jūros lygio. Čia už 240 metrų teka Nemunas, pietrytinėje dalyje atviras laukas, šalia miškas, matosi Birštono panorama, Nemuno slėnis, už 900 metrų driekiasi Birštono vienkiemio sodybos (dabar – Birštono miesto teritorija).

Bokšto apžvalgos aikštelė – 45 m aukštyje, viso bokšto aukštis – 55 m. Kylant į bokštą, įrengtos šešios atokvėpio vietos, kadangi įveikti tokį aukštį be poilsio sunkoka. Priešais bokštą įrengta atokvėpio aikštelė ir stendas, kuriame galima susipažinti su Nemuno kilpų regioninio parko kraštovaizdžiu. Bokšto metalinė konstrukcija, „apvilkta“ maumedžio plokštėmis su trikampio formos langeliais, suteikia koplytstulpio įvaizdį, o kartu simbolizuoja žvaigždynus dangaus skliaute. Bokštas – keturkampis lygiasienis su ažūriniu stogeliu tęsia lietuvių gynybinės architektūros tradiciją, primena senųjų medinių pilių bokštų formą ir siejasi su vėlyvesne bažnyčių varpinių architektūra. Taip pat galima palyginti su koplytstulpiu bei Pasaulio medžio įvaizdžiu. Bokšto simbolizmą pagyvina paliktos angos-maži langeliai šviesai ir kraštovaizdžio panoramai, tai – tarsi raštai, naudojami medžio drožyboje. Birštono apžvalgos bokštą projektavo architektai Donatas Malinauskas ir Vytautas Putna.

D.U.K

1. Kada galiu aplankyti Birštono apžvalgos bokštą?

Bokšto darbo laikas kinta pagal saulės patekėjimo ir nusileidimo laiką.

2. Kaip atvykti iki Birštono apžvalgos bokšto?
Kadangi bokštas stovi ypatingo kraštovaizdžio saugomoje teritorijoje – Nemuno kilpų regioniniame parke, infrastruktūros galimybės yra smarkiai ribojamos, todėl patogiausia jį pasiekti pėstute arba dviračiu. Atvykus į Birštoną automobiliu, rekomenduojama jį palikti kurorto teritorijoje (artimiausia erdvi aikštelė yra B. Sruogos g. 25, šalia prekybos centro „Norfa“) – iš ten pėstute bokštas pasiekiamas kiek mažiau nei per 20 minučių. Maršrutą galima rasti čia
Esant mažesniam lankytojų srautui, vietos automobiliui galima rasti stovėjimo aikštelėse prie restorano „Seklytėlė“ arba viešbučio „Royal SPA Residence“ – iš čia kelionė pėsčiomis iki bokšto užtruks kiek daugiau nei 10 minučių, o sugrįžus čia pat galima pasistiprinti arba pasimėgauti desertu. Maršrutas pateikiamas čia
Specialias ekskursijas elektromobiliu iki bokšto organizuoja „Birštonas Tours“. Papildoma informacija yra čia

3. Kiek kainuoja apsilankymas bokšte?
Apsilankymas Birštono apžvalgos bokšte yra nemokamas. Tačiau kviečiame įsigyti savanorišką lankytojo bilietą ir paremti saugomą teritoriją. Surinktos lėšos bus skiriamos infrastruktūros priežiūrai ir tobulinimui. Savanorišką lankytojo bilietą galima įsigyti Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centre arba SMS žinute (numeriu 1860 siųsti žinutę su tekstu NKRP).

4. Ar į bokštą gali patekti lankytojai su specialiais poreikiais?
Lankytojai su negalia gali privažiuoti automobiliu iki pat bokšto, kur įrengta nedidelė stovėjimo aikštelė. Jiems, kaip ir lipti laipteliais nenorintiems lankytojams, įrengti specialūs informaciniai stendai su QR kodais, kuriuos nuskaičius telefonu, jo ekrane matosi iš bokšto atsiveriantys vaizdai. Keltuvas bokšte nėra įrengtas.

5. Kada geriausia planuoti apsilankymą?
Gražiausi vaizdai atsiveria ankstų rytą saulei tekant arba vakare, kai saulė leidžiasi.

6. Ką pamatysiu iš bokšto apžvalgos aikštelės?
Įveikus 300 bokšto laiptelių, lankytojams atsiveria ypatingas gamtos reiškinys – didžiausios Lietuvos upės – Nemuno – kilpos.  Nemunas matosi iš abiejų pusių, tarsi būtume tarp dviejų Nemunų. Iki šiol Nemuno kilpų kraštovaizdis buvo matomas tik pakilus karšto oro balionu, parasparniu arba nuotraukose, o dabar juo galima pasigrožėti ir iš bokšto. Šalia miškas, matosi Birštono panorama, Nemuno slėnis.

7. Ar galiu įlipti į bokštą, jeigu nesu labai sportiškas?
Bokšte įrengtos 6 atokvėpio aikštelės, kuriose galima pailsėti. Nesustojant lipimas iki pagrindinės apžvalgos aikštelės užtrunka apie 7 minutes. Kopimą palengvina patogi avalynė.

8. Kokia kelio danga iki bokšto?
Iki bokšto veda specialiai paruoštas asfaltuotas kelias.

9. Ar planuojama įrengti perėją per A16 kelią?
Šiuo metu Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos įrenginėja viaduką virš A16 kelio, kuriuo galės naudotis pėstieji ir dviratininkai. Tuomet kelionė pėsčiomis iš Birštono kurorto iki bokšto bus dar patogesnė.
Kol įrenginėjamas viadukas lankytojai kelią gali kirsti ties saugumo salele – kelių eismo taisyklės tai leidžia. Dėl papildomo saugumo šiame kelio ruože įvestas greičio ribojimas, yra įspėjamieji ženklai.

10. Kokius dar lankytinus objektus galiu aplankyti netoli Birštono apžvalgos bokšto?
Birštonas – tarptautinių sveikatinimo paslaugų kurortas Lietuvoje, garsėjantis unikalia gamta, Nemuno kilpų vingiais, mineraliniu vandeniu ir karališkomis šaknimis. Kurorte gausu lankytinų vietų ir kitokių pramogų visai šeimai. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje, adresu www.visitbirstonas.lt

11. Ar prie bokšto yra galimybė nusipirki gėrimų / užkandžių?
Šalia bokšto esantis Birštonas turi puikiai išvystytą infrastruktūrą kokybiškam laisvalaikiui – čia gausu vietų pavalgyti.

Atgal