Atgal

Birštono apžvalgos bokštas

gamta / architektūra

Nuorodos

I - V 05:00 - 22:00
VI 05:00 - 22:00
VII 05:00 - 22:00

Lankomumas

Šiuo metu: 0
Praeitą valandą: 0
Vakar: 588
Šį mėnesį: 10050
Praeitą mėnesį: 14767
Šiais metais: 60402
Praeitais metais: 126673

Nemunas – ne tik didžiausia ir vandeningiausia Lietuvos upė, bet ir daugiausia dainomis apdainuota, legendomis apipinta ir nuo seniausių laikų metraštininkų  aprašyta. Dar ir dabar kuriamos legendos apie šios upės kilpas, dar ir dabar geologai negali atsakyti į klausimą „Kaip jos atsirado?“. Mokslininkai teigia, kad Nemuno kilpos – unikalus reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir visose ledyninio reljefo paplitimo zonose. Nemunas, ieškodamas trumpiausio kelio link Baltijos jūros, atliko didelį skulptoriaus darbą. Ne vienam keliautojui „senelis“ Nemunas susuko galvą slėniais, aukštais šlaitais, raguvomis, atodangomis, atragiais. Norintys pamatyti Nemuno sukurtą gamtos grožį, turi pakilti oro balionu, lėktuvu, parasparniu ar tiesiog tapti paukščiu. Tik pabuvojęs danguje, supranti, kokiame gražiame krašte gyveni, koks kerintis kraštovaizdis atsiveria prieš mūsų akis. Kraštovaizdį kūrė gamta kartu su čia gyvenančiu žmogumi. 

Apžvelgti Nemuną galima nuo 30 iki 70 metrų virš upės pakilusių šlaitų. Tokie aukščių skirtumai Lietuvoje gana reti ir reginiai nuo jų kartais užgniaužia kvapą savo žavesiu bei palieka neišdildomą įspūdį. Vis tik visada kyla klausimas:
„Kaip pamatyti kraštovaizdį neskridus, kaip pasijausti tarp dviejų Nemunų?“.
Kad galėtume pasijausti kaip paukščio skrydyje ir pamatyti kraštovaizdžio įvairovę, teks įkopti į Birštono apžvalgos bokštą – aukščiausią bokštą Lietuvoje.
Bokšto vieta buvo parinkta dar 1997 metais, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė  patvirtino Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemą. Planavimo schema – tai pagrindinis dokumentas, nustatantis priemones šiai unikaliai teritorijai saugoti, tvarkyti ir tinkamai naudoti. Jau tada buvo svajojama apie apžvalgos bokštą, kur žmogus galės suprasti savo aplinkos grožį ir išskirtinumą. Bokšto vieta parinkta ant Škėvonių gūbrio, mažai urbanizuotoje teritorijoje, 92 m virš jūros lygio. Čia už 240 metrų teka Nemunas, pietrytinėje dalyje atviras laukas, šalia miškas, matosi Birštono panorama, Nemuno slėnis, už 900 metrų driekiasi Birštono vienkiemio sodybos (dabar – Birštono miesto teritorija).

Bokšto apžvalgos aikštelė – 45 m aukštyje, viso bokšto aukštis – 55 m. Kylant į bokštą, įrengtos šešios atokvėpio vietos, kadangi įveikti tokį aukštį be poilsio sunkoka. Priešais bokštą įrengta atokvėpio aikštelė ir stendas, kuriame galima susipažinti su Nemuno kilpų regioninio parko kraštovaizdžiu. Bokšto metalinė konstrukcija, „apvilkta“ maumedžio plokštėmis su trikampio formos langeliais, suteikia koplytstulpio įvaizdį, o kartu simbolizuoja žvaigždynus dangaus skliaute. Bokštas – keturkampis lygiasienis su ažūriniu stogeliu tęsia lietuvių gynybinės architektūros tradiciją, primena senųjų medinių pilių bokštų formą ir siejasi su vėlyvesne bažnyčių varpinių architektūra. Taip pat galima palyginti su koplytstulpiu bei Pasaulio medžio įvaizdžiu. Bokšto simbolizmą pagyvina paliktos angos-maži langeliai šviesai ir kraštovaizdžio panoramai, tai – tarsi raštai, naudojami medžio drožyboje. Birštono apžvalgos bokštą projektavo architektai Donatas Malinauskas ir Vytautas Putna.

D.U.K

1. Kada galiu aplankyti Birštono apžvalgos bokštą?

Bokšto darbo laikas kinta pagal saulės patekėjimo ir nusileidimo laiką.

2. Kaip atvykti iki Birštono apžvalgos bokšto?
Kadangi bokštas stovi ypatingo kraštovaizdžio saugomoje teritorijoje – Nemuno kilpų regioniniame parke, infrastruktūros galimybės yra smarkiai ribojamos, todėl patogiausia jį pasiekti pėstute arba dviračiu.
Vietos automobiliui galima rasti stovėjimo aikštelėse prie restorano „Seklytėlė“ – iš čia kelionė pėsčiomis iki bokšto užtruks kiek mažiau nei 10 minučių. 
Specialias ekskursijas elektromobiliu iki bokšto organizuoja „Birštonas Tours“. Papildoma informacija yra čia

3. Kiek kainuoja apsilankymas bokšte?
Apsilankymas Birštono apžvalgos bokšte yra nemokamas. Tačiau kviečiame įsigyti savanorišką lankytojo bilietą ir paremti saugomą teritoriją SMS žinute (numeriu 1860 siųsti žinutę su tekstu NKRP).

4. Ar į bokštą gali patekti lankytojai su specialiais poreikiais?
Keltuvas bokšte nėra įrengtas.

5. Ką pamatysiu iš bokšto apžvalgos aikštelės?
Įveikus 300 bokšto laiptelių, lankytojams atsiveria ypatingas gamtos reiškinys – didžiausios Lietuvos upės – Nemuno – kilpos.  Nemunas matosi iš abiejų pusių, tarsi būtume tarp dviejų Nemunų. Iki šiol Nemuno kilpų kraštovaizdis buvo matomas tik pakilus karšto oro balionu, parasparniu arba nuotraukose, o dabar juo galima pasigrožėti ir iš bokšto. Šalia miškas, matosi Birštono panorama, Nemuno slėnis.
Kurorte gausu lankytinų vietų ir kitokių pramogų visai šeimai. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje, adresu www.visitbirstonas.lt

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!

Rašyti atsiliepimą

Rašyti atsiliepimą

Vykdoma...
Tęskite su „Facebook“
Vardas
Tema
Žinutė
Atgal