Atgal

Plenero „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ paroda

Paroda
Nemokamas
Renginio data
2021-11-25 Iki 2021-12-27

apie

Baltai, totoriai, žydai, vokiečiai… Sūduvių žemėje gyvenę prieš keletą šimtų metų paliko savus pėdsakus. Vieni jų negrįžtamai nugrimzdo užmarštin, kiti – nebyliai liudija apie praeitį.

Plenerai „Sūduvių žemė: …“ – tęstinis projektas, su pertraukomis vykstantis nuo 2005 m. Iki šiol jau „išžvalgytos“ Pajevonio, Vištyčio, Bartninkų apylinkės. 8-ajam plenerui profesionalių dailininkų individualistų grupė pasirinko tautinių mažumų temą – totoriškąjį ir žydiškąjį kultūrinį paveldą.
Vinkšnupiai – ištaigingo totorių dvaro fragmentai bei pasakojimai apie čia puoselėtas bitininkystės, kailiadirbystės tradicijas; totoriškos kapinaitės, liudijančios apie čia gyvenusių žmonių ištikimybę valdovui; paslaptingasis Piliakalnių piliakalnis – visa tai šiandien sunkiai prakalbinami ženklai.
Plenero dalyviai susipažino ir su gastronominiu totorišku paveldu – gaminti ir ragauti 5 skirtingų rūšių koldūnai, gardžiuotasi Syta. Per dešimtą atgailos ir pasninko dieną vadinamą Ašūra, būdavo kepamas apeiginis pyragas ašure ir verdamas devynių uogų-vaisių gėrimas. Pasak muziejininkės Rasos Vilkaitienės, grįžus po pamaldų, pradedama nuo šių patiekalų, o tik paskui ragaujami likusieji valgiai.
Sekant žydiško paveldo ženklais, lankytasi Kalvarijoje, Virbalyje, Kybartuose, vakarota ir vietos menininko Juozo Šalčiūno namuose.

Bartninkų žemėje žvalgėsi ir įkvėpimo sėmėsi profesionalių dailininkų individualistų grupė: Gražina Vitartaitė, Svajūnas Armonas, Juozas Pranckevičius, Arvydas Kašauskas ir menotyrininkė Nijolė Tumėnienė.

Susitikimas su plenero „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“ dailininkais š. m. gruodžio 27 d., pirmadienį, 18 val.